Rulolar neden bu kadar pahalı? Ruloların maliyetini ve içeriklerini dikkate alıyoruz

Rulolar neden bu kadar pahalı? Ruloların maliyetini ve içeriklerini dikkate alıyoruz
Rulolar neden bu kadar pahalı? Ruloların maliyetini ve içeriklerini dikkate alıyoruz
Anonim

Birçok modern insan ruloları en az birkaç kez denedi. Zengin bir ürün yelpazesinde sunulurlar - vejeteryan, balık ve deniz ürünleri ile, böylece neredeyse herkes aralarında istediği seçeneği bulabilir. Ne yazık ki, küçük bir setin maliyeti bile oldukça yüksek - ortalama geliri olan bir kişi açıkçası her gün sipariş veremez. Böyle bir maliyetin nedenlerine bakalım ve aynı zamanda ruloların maliyetini öğrenelim.

Rulolar neden bu kadar pahalı?

Genellikle bu soruyu sushi bar sahiplerine veya çalışanlarına sorduğunuzda, ancak oldukça belirsiz cevaplar alabilirsiniz. Bazıları, bitmiş ürünün ucuz olması için rulo maliyetinin çok yüksek olduğunu söylüyor. Diğerleri bunun karmaşık bir prosedür olduğunu ve yüksek ücretli şeflerin yüksek profesyonelliği olduğunu iddia ediyor.

egzotik muamele
egzotik muamele

Ancak, aslında, ruloların maliyeti göründüğünden çok daha düşüktür - bunu biraz sonra kanıtlayacağız.

Evet ve yemek pişirmek özel bir profesyonellik gerektirmez - bunun tüm sırlarını anlamak için internette birkaç video izlemeniz yeterlibeceri.

Ayrıca, bu oryantal yemeği alırken, uzmanların ruloları neyden yaptığını söylemek mümkün değil. Ve evde yemek pişirirken, tüm malzemelerin yüksek kalite ve tazeliğinden ve ayrıca çalışma sırasındaki temizlikten emin olabilirsiniz.

Dolayısıyla, en sevilen lezzetin yüksek maliyetinin, kapitalizm yasasına göre en ucuz malların bile fiyatlarını artıran yüksek talepten kaynaklandığını güvenle söyleyebiliriz.

Philadelphia rulolarının maliyetini saymak

Philadelphia ruloları dünyanın en lezzetli ve aynı zamanda en güzellerinden biri olarak kabul edilir. Şaşırtıcı değil - sonuçta, yemek pişirmede en fazla kırmızı balık kullanılıyor. Ayrıca, içeride değil dışarıda bulunur, bu da akşam yemeğine özel bir çekicilik kazandırır.

"Philadelphia" ruloları
"Philadelphia" ruloları

Öyleyse onlar için uygun bir fiyat belirleyelim.

Başlamak için, onları oluşturan malzemeleri bulmak için Philadelphia rulolarının teknolojik kartlarını inceleyelim. Bir porsiyon (standart, sekiz parça) hazırlamak için nori deniz yosunu, sirke, pirinç, hafif tuzlu somon ve Philadelphia peynirine ihtiyacınız olacak. Böyle bir kısım, teslimat için sipariş verirken 250-400 rubleye mal olacak ve saygıdeğer restoranlarda maliyet daha da yüksek olabilir. Ama Philadelphia rulolarının maliyeti nedir? Tüm malzemelerin fiyatını hesaplayalım. Bir garanti için, fiyatı ortalamanın üzerinde alacağız - sonuçta, mağazaya ve satın alınan şehre bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir.

  1. Bir yaprak nori - 5ruble.
  2. 30 gram pirinç - 5 ruble.
  3. 20 gram somon - 10 ruble.
  4. 16 gram Philadelphia peyniri - 17 ruble.
  5. 5 gram sirke - 1 ruble.

Peki, Philadelphia rulosunun bir kısmını yapmak için gereken tüm malzemeleri almanın maliyeti nedir? Hesaplamanın gösterdiği gibi - 38 ruble. Ayrıca, toptan satış mağazalarından ürün satın alırsanız fiyat birkaç ruble daha düşük olabilir. Ancak bu durumda bile maliyet, ucuz bir mağazadan 6-10 kat daha düşüktür. Elbette buraya çeşitli baharatlar ve malzemeler eklemeniz gerekiyor - bunlara daha sonra değineceğiz - ama her durumda, fark çok açık.

Salatalıklı rulo ziyafet

Fakat ucuz rulolarla ilgilenen insanlar genellikle salatalık ile doldurulmuş bir Japon lezzeti sipariş ederler - kappa maki. Evet, "Kaliforniya" gibi bir güzellik, incelik veya lezzetle övünemezler. Ama maliyeti çok daha düşük. Genellikle altı parçanın bir kısmı yaklaşık 60-100 rubleye mal olur. Yukarıdaki seçenekten çok daha ucuz. Ve daha sonra evde yemek pişirmek için tüm malzemeleri satın almanın maliyeti ne kadar olacak?

kappa maki
kappa maki

Bir porsiyon nori yaprağı, pirinç, salatalık ve sirke gerektirecektir. Bileşenlerin fiyatı ne olacak?

  1. Bir yaprak noria - 5 ruble.
  2. 15 gram pirinç - 3 ruble.
  3. 7 gram salatalık - 1 ruble.
  4. 5 gram sirke - 1 ruble.

Yani, altı kappa maki porsiyonunun genel olarak 10 rubleye mal olacağı ortaya çıktı! Maliyetler de aynı şekilde azalır - yaklaşık 6-10 kat. Veen ekonomik kişi bile böyle bir akşam yemeği ısmarlayabilir.

Opsiyonel ekipman

Fakat yemek pişirmek ve yemek yemek için gerekli ek ekipmanın maliyeti yüksek olabilir mi? Neyin gerekli olduğunu bulalım.

ucuz çubuklar
ucuz çubuklar

Elbette, her şeyden önce - Çin çubukları. En ucuz, tek kullanımlık satın alırsanız, çift başına yaklaşık 5 rubleye mal olacaklar. Ama iyi hazırlanmış, üzeri tablolarla kaplı satın alabilirsiniz. Birkaç kat daha pahalıya mal olurlar, ancak genellikle tekrar tekrar kullanılırlar.

Rulo yapma matının da saçma bir fiyatı var - en fazla 100 ruble. Kullanmadan önce, kirlenmemesi için tek kullanımlık plastik bir torba koymaya değer. İşe engel olmaz.

Son olarak, teslimat için özel kaplar kullanılır. Parça tarafından satılmazlar, ancak toptan alımda, her biri 5 rubleden fazlaya mal olmazlar. Tabii ki evde hazırlayıp tüketirken kaplara gerek yok.

Yiyeceklerin küçük porsiyonlarıyla ilgili sorun

Evde ortaya çıkabilecek tek sorun büyük porsiyon baharat ve soslardır. Örneğin zencefil, wasabi, istiridye ve soya sosu, tobiko havyarı ve çok daha fazlası. Hazırlama ve servis için sadece birkaç gram gereklidir. Ve bu miktarlarda onları satın almak imkansızdır - her şeyi büyük porsiyonlarda satın almanız gerekir. Buzdolabında çoğu ürünün kendilerine zarar vermeden aylarca saklanabilmesi güzel.

turşu zencefil
turşu zencefil

Böylece, ihtiyacınız olan her şeyi bir kez satın aldıktan sonra, tekrar para harcamadan kendinizi ve sevdiklerinizi rulo ve sushi ile düzenli olarak memnun edebilirsiniz.

Sonuç

Yukarıdakilerin hepsinden güvenle söyleyebiliriz - ruloların maliyeti oldukça düşüktür. Ve fiyatlar bu egzotik yemeğe olan tutku yüzünden şişirilmiş durumda. Evde yemek yapmak haklı olmaktan daha fazlasıdır.

Önerilen: